Effectiveness of mindfulness meditation on pain and quality of life of patients with chronic low back pain
Sudha Banth and Maryam Didehdar Ardebil Int J Yoga. 2015 Jul-Dec; 8(2): 128–133. doi: 10.4103/0973-6131.158476
Powrót do zdrowia pacjentów z przewlekłym bólem krzyża zależy od czynników fizycznych i psychologicznych. Dlatego postanowiono zbadać skuteczności redukcji stresu opartej na uważności (MBSR) jako interwencji umysł-ciało w poprawie jakości życia i objawów bólu u pacjentek z niespecyficznym przewlekłym bólem krzyża.
W badaniu uczestniczyło osiemdziesiąt osiem pacjentek, u których lekarz zdiagnozował przewlekły ból krzyża, losowo przydzielono je do grupy eksperymentalnej (MBSR + zwykła opieka medyczna) i grupy kontrolnej (tylko zwykła opieka medyczna). Badanych oceniano w 3 przedziałach czasowych; przed, po i 4 tygodnie po interwencji za pomocą skali bólu Mac Gil i standardowej krótkiej skali jakości życia.
Wyniki badania wykazały, że MBSR był istotnie statystycznie skuteczny w zmniejszaniu nasilenia bólu, a pacjenci, którzy ćwiczyli 8 sesji medytacji, zgłaszali znacznie mniejszy ból niż pacjenci, którzy otrzymywali tylko zwykłą opiekę medyczną. Okazało się, że MBSR jako terapia umysł-ciało obejmująca skanowanie ciała, medytację siedzącą i chodzącą była skuteczną interwencją doprowadzającą do zmniejszenia nasilenia bólu oraz poprawie fizycznej i psychicznej jakości życia u pacjentek z niespecyficznym przewlekłym bólem krzyża.