Psychol Med. 2022 April ; 52(6): 1080–1088.
Uważność, czyli świadomość chwili obecnej bez osądzania i oczekiwań, od dawna wiązana jest z licznymi korzyściami dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jednak coraz więcej dowodów sugeruje, że może ona również stanowić czynnik ochronny przed chorobą Alzheimera (AD). W badaniu przeprowadzonym na starszych osobach zagrożonych demencją Alzheimera, naukowcy sprawdzili, czy cechy związane z uważnością mogą chronić przed pogorszeniem funkcji poznawczych oraz charakterystycznymi zmianami patologicznymi w mózgu.
Badaniu poddano 261 starszych osób bez demencji, z rodzinną historią choroby Alzheimera, naukowcy zbierali dane na temat poziomu uważności uczestników, ich funkcji poznawczych oraz przeprowadzili skany mózgu z użyciem pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), które mierzyły obecność amyloidu beta (Ab) i tau – białek związanych z chorobą Alzheimera. Użyto zaawansowanych analiz statystycznych, aby zbadać, czy istnieje związek między różnymi aspektami uważności a pogorszeniem funkcji poznawczych oraz obecnością Ab i tau.
Badanie wykazało, że wyższy poziom uważności w zakresie nieosądzania, opisywania doświadczeń oraz nieulegania reakcjom emocjonalnym był związany z mniejszym pogorszeniem funkcji poznawczych, w tym uwagi, globalnych funkcji poznawczych oraz pamięci krótkotrwałej i długotrwałej. Co więcej, wyższe poziomy uważności w zakresie nieosądzania i nieulegania reakcjom były powiązane z mniejszymi ilościami amyloidu beta w kluczowych obszarach mózgu. Dodatkowo, uważne działanie z pełną świadomością, opisywanie doświadczeń, nieosądzanie i nieuleganie reakcjom wiązało się z niższymi poziomami tau w określonych obszarach mózgu.
Uważności może mieć ochronny wpływ na funkcje poznawcze oraz poziomy Ab i tau w mózgu u starszych osób zagrożonych demencją Alzheimera. Chociaż wyniki te są obiecujące, konieczne są dalsze badania, które sprawdzą, w jaki sposób uważność wpływa na te markery na przestrzeni czasu, oraz jak interwencje oparte na uważności mogą wpłynąć na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. W obliczu rosnącej liczby osób dotkniętych demencją, odkrycia te sugerują, że uważność może stać się istotnym elementem w strategiach prewencyjnych przeciwko chorobie Alzheimera
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667174322000052?via%3Dihub