Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności i materiały » Uważność obiecującym uzupełnieniem terapii u pacjentów z RZS

Uważność obiecującym uzupełnieniem terapii u pacjentów z RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła, autoimmunologiczna choroba stawów, która powoduje ból, obrzęki oraz ogranicza ruchomość stawów. Chociaż tradycyjne terapie pomagają kontrolować objawy, coraz częściej zwraca się uwagę na metody wspomagające, takie jak interwencje oparte o uważność. Nowe badania pokazują, że praktyki uważności mogą przynieść realne korzyści pacjentom cierpiącym na RZS.

Przeanalizowano wyniki 6 randomizowanych badań kontrolowanych (RCT), które objęły łącznie 337 pacjentów. Badania te miały na celu sprawdzenie, czy interwencje mindfulness mogą wpłynąć na poprawę stanu zdrowia osób z RZS w porównaniu do standardowej terapii. Przeszukano bazy danych, takie jak Cochrane Library, PubMed czy chińskie źródła medyczne, w celu zebrania jak najpełniejszej bazy dowodowej.

Przeanalizowane badani dowodziły, że pacjenci, którzy uczestniczyli w kursach uważności, odczuwali istotnie mniejszy ból niż osoby z grupy kontrolnej, co wskazuje na to, że uważność może pomagać w łagodzeniu subiektywnego odczuwania bólu. W grupie te zaobserwowano także znaczną poprawę w zakresie objawów depresji, która często towarzyszy pacjentom z przewlekłymi chorobami. Zauważano też poprawę wskaźników zdrowotnych. Wskaźnik aktywności choroby DAS28, który mierzy stopień zapalenia stawów i nasilenie objawów, również uległ poprawie w grupie praktykującej uważność.

Dowodzi to, że interwencje oparte o uważność mogą stać się istotnym uzupełnieniem tradycyjnego leczenia dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Mogą one nie tylko pomóc w zmniejszeniu bólu i depresji, ale także poprawić ogólne samopoczucie i jakość życia.

Jeśli zmagasz się z RZS i szukasz dodatkowych metod, które pomogą ci lepiej radzić sobie z chorobą, warto rozważyć udział w programie uważności.

Complementary Therapies in Clinical Practice Volume 39, May 2020, 101088

https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2020.101088