Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności i materiały » Doświadczenie medytacyjne jest skorelowane pozytywnie z grubością kory mózgowej.

Doświadczenie medytacyjne jest skorelowane pozytywnie z grubością kory mózgowej.

Meditation experience is associated with increased cortical thickness. Sara W Lazar 1, Catherine E Kerr, Rachel H Wasserman, Jeremy R Gray, Douglas N Greve, Michael T Treadway, Metta McGarvey, Brian T Quinn, Jeffery A Dusek, Herbert Benson, Scott L Rauch, Christopher I Moore, Bruce Fischl. Neuroreport 2005 Nov 28;16(17):1893-7. doi: 10.1097/01.wnr.0000186598.66243.19.

Dotychczasowe badania wskazują, że długotrwała praktyka medytacji wiąże się ze zmienionymi wzorcami elektroencefalogramu spoczynkowego, co sugeruje długotrwałe zmiany w aktywności mózgu. Postawiliśmy hipotezę, że praktyka medytacyjna może być również związana z zmianami w fizycznej strukturze mózgu. W opisywanym badaniu użyto rezonans magnetycznego do oceny grubości kory mózgowej u 20 uczestników z dużym doświadczeniem w medytacji, która obejmowała uwagę skupioną na wewnętrznych doświadczeniach. Regiony mózgu związane z uwagą, interocepcją i przetwarzaniem sensorycznym były grubsze u uczestników medytacji niż u osób z grupy kontrolnej. Również kora przedczołowa i prawa przednia półkula mózgu. Różnice między grupami w grubości kory przedczołowej były najbardziej wyraźne u starszych uczestników, co sugeruje, że medytacja może zniwelować związane z wiekiem ścieńczenie kory. Wreszcie, grubość dwóch regionów korelowała z doświadczeniem w medytacji. Dane te dostarczają pierwsze strukturalne dowody na zależną od doświadczenia plastyczność korową związaną z praktyką medytacji. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1361002/