Evidence-Based PracticeVolume 27, Issue 3, Pages 25 – 2611 March 2024 Are mindfulness-based interventions effective in the treatment of adult ADHD?
Szacuje się, że problem ADHD dotyka około 2-5% dorosłych w Europie. ADHD u dorosłych może prowadzić do poważnych problemów w życiu zawodowym, społecznym i osobistym, jeśli nie jest odpowiednio leczone. Przekłada się to na wyższe ryzyko bezrobocia, trudności w relacjach interpersonalnych, a także na wyższe wskaźniki depresji i uzależnień. W 2019 roku w Holandii przeprowadzono badanie, które dotyczyło wpływ terapii poznawczo-behawioralnej opartej na uważności (MBCT) na dorosłych z ADHD. W badaniu wzięło udział 120 osób, u których średnia wieku wyniosła 39 lat, większość stanowiły kobiety. Celem badania było sprawdzenie, czy dodanie MBCT do standardowego leczenia ADHD może przynieść dodatkowe korzyści.
Diagnoza ADHD została przeprowadzona zgodnie z dobrze znanymi Kryteriami Diagnostycznymi i Statystycznymi Zaburzeń Psychicznych (DSM-IV).
Trening MBCT składał się z ośmiu cotygodniowych sesji trwających dwie i pół godziny. Sesje obejmowały medytację, psychoedukację, terapię poznawczo-behawioralną oraz dyskusje grupowe. Dodatkowo, uczestnicy codziennego wykonywali medytacę w domu.
Wyniki były mierzone za pomocą skali Conners’ Adult ADHD Rating Scale (CAARS-INV), która pozwala ocenić nasilenie objawów ADHD. Dodanie terapii MBCT do standardowego leczenia spowodowało znaczące zmniejszenie nasilenia objawów ADHD zarówno po ośmiu tygodniach, jak i po ośmiu miesiącach od zakończenia treningu- w porównaniu do osób, które korzystały tylko ze standardowego leczenia.
Badania te pokazują, że uważność może być wartościowym uzupełnieniem standardowego leczenia ADHD, oferując nowe nadzieje dla osób zmagających się z tym zaburzeniem. Warto kontynuować te badania, zwłaszcza że nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych, co czyni je bezpiecznymi opcjami terapeutycznymi. https://journals.lww.com/ebp/citation/2024/03000/are_mindfulness_based_interventions_effective_in.18.aspx